ملا احمد نراقی و مولوی

نویسنده :مهندس
تاریخ:جمعه 29 بهمن 1395-08:21 ق.ظ

ملا احمد نراقی و مولوی

فقیه و عارف و شاعر نامدار مرحوم ملا احمد نراقی نیز در کتاب مثنوی طاقدیس، جناب مولوی را از نظر عملی مورد انتقاد قرار داده است، آن جا که می گوید:

 عقل این است ای رفیق معنوی
 هین بگو این با جناب مولوی
مولوی گیرم که فهمد نیک و زشت
 راه دوزخ داند و راه بهشت
چون کند؟بیچاره نفسش سرکش است
افکند خود را‌ اگرچه آتش است
این روا آن ناروا داند درست
  لیک پایش در عمل لنگ است و سست
فقه و حکمت خواند جهلش کم نشد
عالم و دانا شدو آدم نشد
علم چه بود؟ فهم راه نیک و بد
 عقل چه بود؟ اختیار نفس خود
چون نداری نفس خود در اختیار
  زامتیاز نیک و بد او را چه کار
 کی کند دانستن سرکه انگبیندفع صفرا ای نگار نازنین
گر شناسی خوب حلوای شکر
کی شود کام تو شیرین ای پسر
               


گفتنی است که نقد جناب مولوی فرصت دیگری می طلبد و نگارنده در این جا نفیاً و اثباتاً درباره او اظهار نظر نمی‌کند، و هدف از نقل  مکاشفه مرحوم آیت الله بروجردی و اشعار مرحوم نراقی این است که جناب شیخ در اعتقاد خود، درباره مولوی تنها نیست، بلکه شخصیت های علمی برجسته‌ای نیز با او هم عقیده اند.نوع مطلب : ویژگی ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

آیت الله بروجردی و مولوی

نویسنده :مهندس
تاریخ:پنجشنبه 28 بهمن 1395-10:02 ق.ظ


آیت الله بروجردی و مولوی

شبیه این مکاشفه برای فقیه عالیقدر مرجع تقلید بزرگوار حضرت آیت الله بروجردی رضوان الله تعالی علیه اتفاق افتاده است.
حضرت آیت صافی گلپایگانی-دامت برکاته- یکی از مراجع تقلید معاصر، در دیداری که در بهمن ماه سال 1377 شمسی، از مرکز تحقیقات موسسه فرهنگی دارالحدیث قم داشتند، در پاسخ به سوال نگارنده این سطور در این برنامه فرمودند: از آیت الله بروجردی شنیدم که فرمودند:
«در ایامی که در بروجرد بودم گاه الهاماتی از غیب داشتم، یک وقت مشغول مطالعه کتاب مثنوی(مولوی) بودم که ناگاه صدایی شنیدم که: این شخص راه را گم کرده است، به محض شنیدن این سخن، کتاب را بستم و زمین گذاشتم و پس از آن دیگر مطالعه نکردم، همان وقت کتاب «عده الداعی» کنارم بود مشغول مطالعه آن شدم.»
نگارنده از آیت الله صافی پرسید: بعضی از ایشان، نقل کرده اند که فرموده: «پس از شنیدن آن صدا، برای اطمینان خاطر از این که الهام غیبی است، از خانه بیرون آمدم و به کوچه نگاه کردم هیچ کس در کوچه نبود.»
آیت الله صافی فرمود: ایشان شک نداشت که آن الهام غیبی بوده است.نوع مطلب : ویژگی ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

نظر شیخ درباره مولوی

نویسنده :مهندس
تاریخ:پنجشنبه 28 بهمن 1395-07:42 ق.ظ

نظر شیخ درباره مولوی

جناب شیخ، حافظ را از اولیای خدا می دانست و از جایگاه رفیع او در برزخ خبر می داد، ولی در مورد مولوی حرف داشت و می فرمود:
«او در برزخ گرفتار است»
یکی از شاگردان شیخ از او نقل می کند که فرمود:
«خواستم کتاب مثنوی را بخوانم، در عالم معنا شخصی را در جلو و دیگری را در پشت سر خود دیدم که یکی به دیگری می گفت: "نگذارید بخوابد." با شنیدن این سخن پیش خود فکر کردم که چرا هنگام قرائت قرآن نمی گویند: نگذارید بخوابد؟! از این رو کتاب را کنار گذاشتم»نوع مطلب : ویژگی ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

خواندن اشعار با صدای خوش

نویسنده :مهندس
تاریخ:چهارشنبه 27 بهمن 1395-06:36 ب.ظ

خواندن اشعار با صدای خوش

دكتر فرزام در این باره می‌گوید: مرحوم جناب شیخ اشعار را با لحن و آواز خوشی می‌خواندند، مثلاً گاهی اشعار مرحوم فیض كاشانی را می‌خواندند، مانند:

ز هر چه غیر یار استغفرالله
ز بــــــــود مستعار استغفرالله
دمی كان بگذرد بی یاد رویش
از آن دم بی شمار استغفرالله

این اشعار را می‌خواندند و رفقا را منقلب می‌كردند. یک روز بعد از ظهر در منزل یکی از مریدان شیخ در خدمتشان بودیم. منزل سالن بزرگی داشت، شیخ دم درگاه نشستند و غزل معروف حافظ را با مطلع ذیل خواندند:
«آن کیست کز روی کرم با ما وفاداری کند
برجای بدکاری چو من یک دم نکو کاری کند»
چند بیت از این غزل را با صدای بسیاز زیبا و خوش خواندند و گریستند و همه را منقلب و اشک همه را جاری نمودند و عجیب بود! من به آقای دکتر گویا گفتم: جناب شیخ عجب صدای خوب و نفس گرمی دارند!
آن مرحوم گفتند: حیف که شما دیر به خدمتشان آمدید، ایشان زمانی صدایی داشتند که وقتی با حالات عرفانی این گونه اشعار را می خواندند، خدا شاهد است که در و دیوار را به لرزه می انداختند!نوع مطلب : ویژگی ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

شعر

نویسنده :مهندس
تاریخ:شنبه 16 بهمن 1395-07:42 ب.ظ

شعر

جناب شیخ به اشعار عرفانی و اخلاقی بسیار علاقه‌مند بود. بیشتر وقت ها مواعظ شیخ آمیخته با اشعار آموزنده بود و در این ارتباط به شعرهای حافظ و مثنوی طاقدیس خیلی اهمیت می‌داد و هنگامی كه اشعار آنان خوانده می‌شد می‌گریست.
به مثنوی طاقدیس خیلی علاقه داشت، و می‌فرمود:
« اگر در همه شهر یك كتاب طاقدیس ملااحمد نراقی بود، هر چه داشتم می‌دادم و آن كتاب را می‌خریدم. »

دكترابوالحسن شیخ، كه سال ها از نزدیك با جناب شیخ آشنایی داشته میگوید: شیخ، حافظ شناس خوبی بود و اشعار حافظ را خوب تفسیر می‌كرد. دکتر حمید فرزام درباره دیدگاه جناب شیخ درباره شعر و شعرا، بخصوص حافظ، چنین می گوید: از سال 1333 که من به واسطه دکتر گویا به محضر شیخ راه پیدا کردم، کمتر جلسه ای بود که اشعار نغز و خوب و مناسب و بجا از ایشان نشنوم. ایشان واقعا شیفته و عاشق حافظ بودند و حتی من از ایشان پرسیدم: که شما چرا این قدر به حافظ علاقه دارید؟ فرمودند:
« حافظ از جنبه معنوی واقعاً كوتاهی و فروگذار نكرده، و آن چه كه لازمه بیان حقایق معنوی و ذوقیات عرفانی بوده در شعر او هست. »

شیخ به حافظ بیش از دیگر شاعران ارادت می‌ورزید و اشعار او را به زبان می‌آورد و حتی اگر می‌خواست كسی را تنبیه كند و یا هشدار دهد شعر حافظ می‌خواند.
شیخ همیشه دنیا را با مثل پیرزنه نام می برد و گاهی در مجلس رو به مریدی می کرد و می گفت: «باز می بینم که تو گرفتار این پیرزنه شده ای!!»
و بعد این شعر حافظ را می خواند:
«کس نیست که افتاده آن زلف دوتا نیست
در رهگذر کیست که این دام بلا نیست»
«غالبا گرفتارش می شوند و کمتر کسی است که از دست این پیرزن رهایی داشته باشد!.»
این را می فرمود، با خنده و مزاح.
و در منع از خودبینی این شعر نغز و لطیف را می خواند:
«خودبینی و خودرایی کفر است به درویشی
حکم آن چه تو فرمایی رای آن چه تو اندیشی»
نوع مطلب : ویژگی ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

پینه دوزی در شهرری

نویسنده :مهندس
تاریخ:سه شنبه 12 بهمن 1395-11:19 ق.ظ
پینه دوزی در شهرری

یكی از شاگردان شیخ می‌گوید: روزی در خدمتشان بودم و راجع به فرج مولا امام زمان (ع) و خصوصیات انتظار صحبت بود، فرمودند:

« پینه دوزی بود در شهرری- ظاهراً- به نام امامعلی، ترك زبان، عیال و اولادی نداشت، مسكن او هم - ظاهراً- در همان دكانش بود، حالات فوق‌العاده‌ای از او نقل نموده‌اند. خواسته‌ای جز فرج آقا در وجودش نبود. وصیت كرد بعد از مرگ او را در پای كوه بی بی شهربانو- حوالی شهرری- دفن كنند. هر وقت به قبر ایشان توجه كردم دیدم امام زمان (ع) آن جاست. »نوع مطلب : ویژگی ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

رجعت جمعی از منتظران

نویسنده :مهندس
تاریخ:سه شنبه 12 بهمن 1395-08:17 ق.ظ
رجعت جمعی از منتظران

جناب شیخ معتقد بود که منتظران واقعی امام زمان علیه السلام پس از مرگشان، هنگام ظهور آن حضرت رجعت می کنند و همراه آن بزرگوار خواهند بود. از جمله کسانی که نام آن ها را در زمره اهل رجعت در زمان ظهور امام علیه السلام می برد: «علی بن جعفر» مدفون در قبرستان، دربهشت قم، و «میرزای قمی» مدفون در قبرستان شیخان قم بود.نوع مطلب : ویژگی ها 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


  • تعداد صفحات :4
  • 1  
  • 2  
  • 3  
  • 4  
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو